Skrydžių kainos kelionėms iš Vilniaus pradėjo mažėti
Puikiai prisimenu, kaip prasidėjo mano rašymas apie aviacijos verslą Lietuvoje šiame tinklaraštyje – kalba ėjo apie žiaurią konkurenciją Vilniaus oro uoste. Laikai pasikeitė ir viskas apsisuko 180 laipsnių kampu – dabar Vilniaus oro uoste vykstančią situaciją vadiname „dykuma”, o ne „konkurencija”.
Tačiau ar tai reiškia, jog Vilniaus oro uoste dirbančios avialinijos nekonkuruoja?
Anaiptol. Tiesiog nebelikus daugumos tiesioginių skrydžių iš Vilniaus, konkurencija vyksta tarp hub’ų (niekaip nesugalvoju šiam žodžiui lietuviško atitinkmens – skrydžių centras skamba kvailokai), į kuriuos vežasi keleivius iš Vilniaus aviakompanijos.
„airBaltic” lygiai prieš metus Vilniuje turėjo vieną aršią konkurentę „flyLAL” ir atrodė, jog jeigu „flyLAL” nebūtų, „airBaltic” gyvenimas būtų rožėmis klotas. „airBaltic” dabar nori visą buvusį srautą nukreipti per Rygą ir iš šalies atrodo, jog jų planą nesunku įgyventi.
Tačiau ne taip paprasta. Sausio mėnesį susidaręs skrydžių vakuumas pakėlė skrydžių kainas, tačiau pirminis šokas praėjo ir aviakompanijos ėmė konkuruoti dėl keleivių Vilniuje.
Jeigu „airBaltic” prieš metus turėjo vieną konkurentę, tai dabar turi jų netrumpą sąrašą. „airBaltic” su Ryga dabar konkuruoja su „Lufthansa” ir Frankfurtu, LOT ir Varšuva, „Czech” ir Praha, „Austrian” ir Viena, „utair” ir Maskva, „Brussels Airlines” ir Briuseliu, „Finnair” ir Helsinkiu.
Patikrinkite „Austrian” pasiūlymus: Londonas – 594 LTL pirmyn ir atgal, Amsterdamas – 557 LTL, Barselona – 550 LTL, Paryžius – 596 LTL, Milanas – 600 LTL. Kompanija, kuri keletą metų praktiškai nedarė jokių akcijų keleiviams iš Lietuvos, dabar siūlo beveik tokias kainas, kokios buvo tiesioginiams skrydžiams „flyLAL” ir „airBaltic” karo metu.
Per Frankfurtą skraidinanti „Lufthansa” turi vieną akcijinį tarifą – 619 LTL – ilgam sąrašui krypčių: Londonui, Romai, Atėnams, Bolonijai, Madridui, Lisabonai.
Į kovą dėl keleivių srauto iš Vilniaus įsitraukė net tik gegužę skrydžius pradėsianti „Aeroflot”, kuri per Maskvą siūlo skristi ne tik Rytų, bet ir Vakarų kryptimis – į Londoną, Paryžių.
Apskritai, konkurencija ypač stipri kryptyje Vilnius-Maskva, kur konkuruoja ne tik tiesioginius skrydžius siūlančios „utair” ir „Aeroflot”, bet ir per Kijevą siūlanti keliauti „Donbassaero”. Kelionę į Maskvą ir atgal galima užsisakyti kai kurioms dienoms už 350 litų.
Šios naujienos turėtų nerimą kelti „airBaltic”, kurios planas išsivežti visus keleivius iš Vilniaus į Rygą pasidaro nebe toks paprastas. Be abejo, „airBaltic” privalumu išlieka skrydžiai tarp Rygos ir Vilniaus šešis kartus per dieną, kas sukuria trumpo laukimo patogumą tarpiniame oro uoste.
Šiai dienai „Star Aliance” narės „Austrian” ir „Lufthansa” sudaro didžiausią konkurenciją „airBaltic” vakarų kryptimis, o gegužę pradėsiantys skraidyti „Aeroflot” keleiviams iš Vilniaus teikia patrauklius pasiūlymus NVS kryptimis – konkurencija kitam „airBaltic” koziriui. Neramumą „airBaltic” turėtų kelti ir pradėsiantys skraidyti „Skyways”, kurie turėtų atimti iš Rygos skandinavišką srautą.
Nutraukusi tiesioginius skrydžius iš Vilniaus, „airBaltic” vietoj bankrutavusios vienos konkurentės įgijo netrumpą sąrašą kompanijų, su kuriomis konkuruoti bus ne taip paprasta – visos kompanijos turi daug resursų konkurencinei kovai.
O kad konkurencija – tik į naudą bent trumpu laikotarpiu – Lietuvos keleiviai žino. Buvo laikas, kai į Londoną buvo galima suskraidyti pigiau nei už 300 litų …