Ruduo Europoje, kokio nebuvo seniai
Šis ruduo Europos aviacijoje įdomus ir šiek tiek keistas.
„Air Berlin” daugiau nebebus
Ilgai trukusi „Air Berlin” išgyvenimo epopėja atėjo į pabaigą. „Air Berlin” užbaigs skrydžius šio spalio pabaigoje, o nemažą dalį skrydžių jau nutraukė. „Etihad” nutraukus bambagyslę, „Air Berlin” vadovams neliko nieko kito, tik kaip paskelbti nemokumą ir pradėti likvidacijos procesą. Taip, šiandien paskelbta, jog kai kurias dalis surinks „Lufthansa”, tačiau tai – „Air Berlin” pabaiga.
Istorija nuo 1978-ųjų, ne vienas susijungimas ir prisijungimas, kelis kartus keista strategija, piko metais – 170 lėktuvų parkas ir 35 mln. keleivių bei 9000 darbuotojų. Po kelių restruktūrizacijos procesų, akcininkų pasikeitimo jau buvo galima patikėti, jog kompanija yra „nemirtinga” ar „too big to fail”, bet – pabaiga atėjo: „Air Berlin” vardas keliauja į kapines.
„Monarch” sustabdė veiklą
„Didžiausia britų gražinimo į tėvynę operacija Jungtinės Karalystės istorijoje taikos metu” – tokiais epitetais buvo vadinamas procesas prasidėjęs spalio 2 dieną. Jungtinės Karalystės Civilinės Aviacijos administracija pradėjo rūpintis 110 tūkst. „Monarch” keleivių, likusių užsienyje, kuri sustabdė veiklą per vieną naktį.
Šios aviakompanijos problemos prasidėjo dar anksčiau, ši taip pat keitė keletą kartų savo strategiją. Aviakompanijos rezultatai ypač suprastėjo kritus paklausai skrydžiams į Egiptą, Tunisą ir Turkiją, kur dėka tarpvalstybinių sutarčių ši bendrovė turėjo galimybę skraidinti turistus be tiesioginės didžiųjų pigių skrydžių gigantų konkurencijos. Maža to, šioms rinkoms užsidarius, daugelis aviakompanijų iš Didžiosios Britanijos permetė lėktuvus į Ispanijos, Italijos ir Graikijos kurortus, o skrydžiams į šias šalis kainos labai nukrito.
Tai didžiausias Jungtinės Karalystės aviakompanijos žlugimas istorijoje. Jau sustabdžius veiklą, paaiškėjo, jog bandymų išgelbėti ją buvo ne vienas – net 150 mln. JAV dolerių prarado net „Boeing”, skolinusi šiai bendrovei, siekadama išsaugoti „Boeing 737MAX” užsakymą.
Piko metu kompanija skraidino virš 7 mln. keleivių, o uždarymo metu skrydžius vykdė 35 lėktuvais.
„Ryanair” įkrito į planavimo ir pilotų trūkumo duobę
Rugsėjo mėnesį „Ryanair” įsisuko į pilotų trūkumo ir planavimo problemų karuselę. To rezultatas – pradžioje atšaktas nemažas skaičius skrydžių be iš ankstinio įspėjimo, vėliau – žiemos tvarkaraščio karpymai, o dar vėliau – paskelbti planai lėtinti plėtrą 2018 m. vasarą.
Ar tai rimtos ilgalaikės problemos? Greičiausiai ne. Tačiau, atrodęs nepajudinamas agresyvus sparčiai augantis monstras daugiau nei dešimtmetį, pasirodė esąs pažeidžiamas.
Kas toliau?
Įdomu, jog „Monarch” ir „Air Berlin” veiklos sustabdymas, „Ryanair” skrydžių apkarpymas nesukėlė didesnės kitų rinkos dalyvių reakcijos. Niekas nerodo didesnio intereso užimti atsilaisvinusius maršrutus ir slot’us oro uostuose, „Air Berlin” dalims sunkiai atsirado pirkėjęs. Atrodo, jog šių žingsnių rinka tik ir laukė, o dabar sumažėjus konkurencijai lengviau atsikvėpė.
„Monarch” ir „Air Berlin” žlugimas, suintensyvino kalbas ir apie kitų aviakompanijų likimą. „Ryanair” vadovas Michael O’Leary prieš kurį laiką paskelbė skandalingą pranešimą, jog šios žiemos neišgyvens „Monarch” ir „Norwegian” – jau dabar aišku, jog jis buvo bent jau pusiau teisus. Panašioje situacijoje kaip „Air Berlin” yra ir „Alitalia” – atrodanti, kaip turinti begalybę gyvenimų vėl bando persitvarkyti, tačiau, kaip ir „Air Berlin”, šiai bendrovei akcininkė „Etihad” nutraukė palaikymą.
Įdomus ruduo. Intensyvus ir šiek tiek keistas.