Dėl HDTV transliacijos kreipkitės į savo televizijos paslaugų tiekėją …

   
     

Grubiai aiškinant, tam, kad jūsų namuose būtų galima žiūrėti raiškiosios televizijos (HDTV) transliacijas reikia, jog „raiškioji“ būtų visa grandinė:

HDTV kanalas -> HDTV transliuotojas -> HDTV televizorius

Pabrėžiu, jog svarbūs ne tik trys grandinėje esantys taškai, bet ir jungtys tarp jų. Kitu atveju HDTV kelionė į jūsų akis gali imti ir nutrūkti.

Taigi, analizuojame pačią grandinę.

HDTV televizorių jūs galite įsigyti – modelių gausybė – nuo „HD Ready“, kurie dažniausiai nutyli, kokius formatus palaiko, iki tikrų „Full HD“, palaikančių 1080p transliaciją (asmeniškai šitoje vietoje į grandinę įstačiau plazminį „Panasonic“ televizorių TH-42PY85 – puikus aparatas, rekomenduoju visiems). Kainos taip pat varijuoja „nuo… iki…“ – įvertinkite atstumą iš kurio žiūrėsite, asmeninius poreikius, kišenės gylį ir kt.

Prieinamų (ir, svarbiausia, žiūrimų) raiškiosios televizijos kanalų Lietuvoje jau yra. LRT Eurovizijai atidarė ir gražią tradiciją pratęsė transliuodama specialiu kanalu „LRT HD“ ir Europos futbolo čempionatą – reikia tikėtis, Pekino olimpinės žaidynės taip pat bus rodomos šiuo kanalu. Didžiausias Europoje sporto kanalas „Eurosport“ atidarė specialų kanalą „Eurosport HD“, kuriuo transliuoja savo įprastinę programą raiškiuoju būdu. Europoje šiomis dienomis vyksta savotiškas HD kanalų starto sprogimas – manau iki vasaros pabaigos turėsime visą krūvą populiarių TV kanalų, kurie vykdys HD transliacijas.

Ir trečias „raiškiosios grandinės“ taškas – HDTV transliuotojas. Čia situacija yra bene liūdniausia. Liūdna yra asmeniškai ir man, kadangi esu „Gala“ interaktyviosios TV vartotojas, kuri HDTV transliacijų nevykdo. „Gala“ toli gražu nėra vienintelė – HDTV vis dar nerodo didžiausias skaitmeninės TV transliuotojas „Viasat“, nerodo ir dauguma didžiųjų kabelinės televizijos operatorių.

Iš transliuotojų, kurie vykdo HDTV transliacijas galima paminėti naują „Gala“ ir „Viasat“ konkurentą „Kava.lt“ – šie transliuoja mano minėtus „LRT HD“ ir „Eurosport HD“. Kabelinės skaitmeninės TV operatoriai dažnai jeigu ir vykdo HD transliacijas, tai apsiriboja menkaverčio turinio demonstraciniais kanalais.

Lygiai prieš mėnesį savo vieną BLOGo įrašą pavadinau taip – „Televizijos transliuotojai laukia turinio ir paklausos raiškiajai TV“. Šiandien galima pasakyti, jog turinio jau yra, dėl to pasiteisinamas šiuo argumentu jau nebeveikia.

Kanalą „LRT HD“ galima priiminėti ir anžeminiu būdu su paprasta lauko ar kambarine antena. Bet tam irgi yra rimtas trukdis – apdoroti HDTV kanalą reikalingas DVB-T priedėlis, kuris šiai dienai kainuoja labai brangiai – 600-800 litų. Dėl kelių sporto varžybų transliacijų pirkti jį gali tik tikri fanatikai. Beje, skaitmeninės kabelinės TV abonentai, norėdami žiūrėti kabelinių TV operatorių siūlomus HD kanalus taip pat turi įsigyti tam skirtus priedėlius – kabelinės TV operatoriai jų nesubsidijuoja – tas liečia „Balticum“ ar „Vinitos“ klientus.

Tiesa, „TEO LT“ rašo, jog savotišką išeitis yra. „Gala“ Interaktyviosios TV vartotojams suteikiamas priedėlis „Motorola VIP1920“ gali priimti ir antžeminės skaitmeninės TV signalą. Bet, mano asmeninė patirtis yra nekokia – standartinės raiškos TV kanalus pridėlis priėmė su įprastinė kambarine antena (Vilnius, Lazdynai, tiesioginis matomumas su TV bokštu). Priėmė ir raiškųjį „LRT“ kanalą, bet jo žiūrėti nebuvo įmanoma. Nustačius priedėlį „1080i“ režimu buvo tik garsas, nustačius „720p“ režimu vaizdas kas tris sekundes užstringa porai sekundžių, o garsas transliuojamas nenutrūkstamai.

Pagal visus požymius kaltę norėčiau visgi suversti ne blogam signalui, o „Motorola VIP1920“ priedėliui – šis daiktas nepalaiko 1080p ir, atrodo, su 1080p perduodamu antžeminiu kanalu nesusitvarko – jam, ko gero, neužtenka pajėgumo abdoroti aukščiausios HDTV raiškos signalą.


Galite sekti šio įrašo komentarus per RSS.

8 komentarai

 1. kikiszs - 2008 06 12, 19:05

  Europoj tai nusimato HD kanalų dar didesnis sprogimas, nekalbant apie Ameriką, kur paprastai su atvedama kabelinę būna pateikiama vos ne visi kanalai HD kokybės. Žinoma ten priedeliai žymiai pigesni.
  Lietuvoje absurdiška situacija, kai netransliuojama arba tik Vilniuj:/ Manau mažai kas keisis, juolab, kad visi bandys plėsti skaitmeninės TV apimtis, nenorėdami investuoti į geresnius TV priedelius. O Teo, kad dotuotų priedėlių įsigijimą irgi turbūt teks laukt terminui baigiantis 2012m. Ir nžn kaip ten buvo vykdoma šiais metais dotacija. Bet tikiu, kad buvo vieno modelio priedeliai dotuojami. JAV kiek supratau tai skiria pinigų kuponus ir leidžia įsigyti bet kokį TV priedelį, tam tikruose prekybos centruose.

 2. Simonas Bartkus - 2008 06 12, 22:01

  TEO LT įpareigojimas yra paskirstytas kiekvieniems metams – todėl jie privalo kasmet kažkokių dotacijų išmesti. Dėl kanalų sprogimo pilnai sutinku – manau šie metai taps persversmo metais šiuo klausimu. Kitaip yra su transliacijomis, ten manau perversmo dar reikės palaukti. Visi teikėjai dar laukia, kadangi pripažinkim HDTV paklausa yra tikrai nedidelė. Kol kas tik pirmos kregždės pradės investuoti į priedėlių subsidijavimą ir vartotojų auginimą, bet sprogimas irgi ateis – sakyčiau po kokių 1,5 metų.

 3. kikiszs - 2008 06 12, 23:20

  Tą pati ir aš galvoju:)
  MMMM Discovery HD, ko daugiau galima norėti:)

 4. […] Dėl HDTV transliacijos kreipkitės į savo televizijos paslaugų tiekėją … […]

 5. Galistas - 2008 09 7, 15:11

  Jo jo sakes kai butu idomu paziureti koki discovery HD arba National geographic HD.Ir isvis butu fdaina ziuret koki HD kanala kad ir LUXE.TV HD ….Bet yra vinas didelis bet ….Reikai „sviesos“ kad perziureti per IPTV normaliai HDTV :( .pas mane tik ADSL2 7mbps linija tai neiseis pasijngt HD kanalu jei atsiras .Kaip ziauru tada bus?Tik optininkai tures tokia galimybe ir kasgyvens ~70km spinduliu nuo HDTV translaicinio boksto kai 2012 pereis prie skaitmenines ir skirs viena boksta HD kokybei transliuoti .Stopudovai tai bus – Vilnius :(.vaje vaje kaip norsi to HD ..

 6. DIA - 2009 01 16, 10:50

  Panasu, kad dabar vietoj HD kanalu sprogimo Lietuvoje reikia laukti kito – krizes sprogimo.

 7. paulius - 2009 04 1, 18:54

  o gal kas bandėt DVD grotuvą prijungt prie to motorolos VIP1920 ? parašykit į email kaip sekės jei nesunku…. punkkiz{at}inbox.lt

 8. Arijus - 2015 05 19, 13:16

  Pas mus pastatyti lauko treniruokliai tai daug geriau nei žiūrėti kažkokią TV.

Leave a reply