„Viasat Sport Baltic” – mokamo kanalo flagmanas
Šiandien startuoja naujas mokamas „Viasat” kompanijos televizijos kanalas „Viasat Sport Baltic”. Rytoj šio kanalo laukia rimtas išbandymas – „Žalgirio” dvikovos Eurolygoje tiesioginė transliacija.
Aš šio kanalo nematysiu (esu „Gala Interaktyvioji” vartotojas). Galimas daiktas – jog tu, skaitytojau, irgi. Sąrašas kabelinių televizijų, kurios retransliuos šį televizijos kanalą yra labai trumpas – iš didesnių: „Vinita”, „Init”, „Rygveda”. „Balticum”, berods, tik skaitmeninės televizijos abonentams rodys šį kanalą.
„TEO LT” atstovai patvirtino, jog „Gala” skaitmeninės televizijos klientai neturės galimybės matyti kanalo „Viasat Sport Baltic” – rodos, ir rimtesnės derybos dėl to nevyksta. „Viasat Sport Baltic” yra mokamas kabelinės televizijos kanalas – žmonės iš televizijos operatorių pasaulio praneša, jog „Viasat” už šio kanalo transliavimą prašo daugiau nei dvigubai didesnės sumos, negu kainavo anksčiau „Viasat Sport 2” ir „Viasat Sport 3” kanalai kartu.
Viskas gražu ir gan teisinga – Kauno „Žalgirio” klubas pagal sutartį su Eurolyga visas televizijos teises perduoda su Eurolyga susijusia susijusiai bendrovei, kuri transliavimo teises parduoda įvairioms televizijoms. Baltijos šalyse ir Skandinavijoje šias teises yra įsigijusi bendrovė „Viasat”. Šis televizijos koncernas valdo įvairius televizijos kanalus ir nusprendė Eurolygos rungtynes Baltijos šalyse rodyti per naujai įkurtą mokamą televizijos kanalą „Viasat Sport Baltic”.
Kauno „Žalgiris” šioje pozicijoje pralošia. Nors teoriškai jis negalėdavo galimiems rėmėjams garantuoti, jog „logotipus ant marškinėlių rodys TV3”, tačiau, reikia pripažinti, rėmėjams reklama arenoje ir ant aprangų yra įdomiausias ir skaniausias kasnelis, kurį jie gauna mainais į šimtatūkstantinę paramą.
„Žalgirio” rungtynės Eurolygoje nuo Naujųjų teoriškai bus prieinamos apie 300 tūkst. žmonių – dešimtadaliui Lietuvos gyventojų.
Gali būti, jog į „Viasat Sport Baltic” pereis ir kelių kitų svarbių sporto varžybų transliacijos – Dalius informuoja, jog taip gali atsitikti su „SEB BBL” turnyru – dalies „Žalgirio” ir „Lietuvos ryto” dvikovų visa Lietuva negalės matyti. „Formulės 1” transliacijos, spėju, taip pat iš TV3 pereis ten.
Ar tai normali situacija? Reikia pripažinti, jog taip. Sportas yra mokamuose kanaluose JAV ir beveik visoje Europoje, kuri yra į vakarus nuo mūsų. Panagrinėkite sąrašą televizijų, kurios transliuoja Eurolygos turnyrą. Nemokamai šias rungtynes mato tik kroatai ir serbai – tikėtina, jog taip yra dėl to, jog tiesiog mokami kanalai ten dar neišvystyti.
Pakartosiu savo prognozę – iki 2013 m. visos sporto transliacijos turėtų išsiskirstyti į mokamus televizijos kanalus. „Sport 1” kanalas turi nemokamos skaitmeninės televizijos licenziją, bet, panašu, jog jis būtų efektyvesnis pavirtęs į mokamą televiziją. Sporto varžybų reitingai (nekalbu apie „Žalgirį”, LKL finalus, pasaulio futbolo čempionatą ir olimpiadą) retai viršija 1% auditorijos, todėl reklamos pinigų sunku daug surinkti – ypač nedėkingas laikas „Sport 1” imtis kovos dėl reklamos pinigų pyrago dalies.
Nemokama liks tik Olimpiada, kuri beveik visose šalyse transliuojama per nacionalinius kanalus.
Ką tai reiškia reklamdaviams? Žiūrovai dar labiau „išsiskaidys”, po skirtingas laiko zonas ir skirtingus kanalus, todėl jį pagauti bus dar sunkiau, nors TV žiūrimumas ir didėja. Mokami kanalai pagal savo idėją turėtų reklamos nepriimti – nors „Viasat Sport Baltic” pranešimuose neteko aptikti informacijos, jog planuojamos transliacijos be reklamos.
Ką tai reiškia žiūrovams? Iš abiejų pusių nauji mokami televizijos kanalai susidurs su distribucijos problema. „Viasat” yra galingas darinys su ryšiais, bet matosi, kaip yra sunku plisti per kabelines televizijas prie vartotojo. Aišku, „Žalgirio” gerbėjai ir rungtynių mėgėjai bombarduos savo kabelines televizijas („Kodėl nerodot, Žalgirio”?), todėl šioms teks patirti spaudimą iš abiejų pusių. Greičiausiai, daugelis kabelinių televizijų bus priverstos pirkti „Viasat Sport Baltic”, nes krepšinis bus rimtas argumentas žiūrovui pakeisti televizijos tiekėją iš vieno į kitą.
Ar turėtų kurtis nauji mokami televizijos kanalai? Jiems bus sunku, nes įėjimo barjerai – tikrai aukšti. Kabelinių televizijų nepriversi pirkti „naujo kanalo su būsima gera programa”. O žiūrovai kabelinių televizijų nereikalaus šio kanalo, jeigu šis kanalas nerodys kažko svarbaus. O naujam kanalui reikia didelio kapitalo, kad įsigyti kad ir gerų filmų arba svarbių sporto varžybų transliacijas – tiktai tada žiūrovai priverstų kabelines televizijas pirkti šiuos kanalus.
Kadangi nauji mokami kanalai yra gana brangūs, šita situacija gali baigtis ir kabelinės televizijos paslaugų brangimu. Nebūtinai abonentinio mokesčio kilimu. Skaitmeninė televizija leidžia gana lanksčiai manevruoti ir suteikti žiūrovui galimybę susidėlioti savo programų paketą. Kodėl „Gala” negali įdėti „Viasat Sport Baltic” į pagrindinį programų paketą (jeigu tai yra per brangu), o suteikti galimybę klientui užsisakyti jį papildomai už kokius 9 litus per mėnesį? Gali, bet čia gali būti ambicijos tarp „TEO LT” ir „Viasat” (konkurencija skaitmeninės TV paslaugų teikimo rinkoje). Kiti kabelinės TV operatoriai taip ir gali padaryti – bet kol kas nedaug abonentų yra permesta iš analoginės televizijos į skaitmeninę.