Kino žiūrovų skaičius 2008-aisiais nebeauga

   
     

Kino teatrams panikuoti kol kas nereikia. Lietuvos kino rinkos pajamos auga toliau, tiesiog augimas nebėra toks spartus, koks buvo 2006 ir 2007-aisiais metais. Augti po 60-100% kasmet – nerealu. Lietuvos kino rinkos 2008 m. planuojamos pajamos (apie 40 mln. litų) yra daugiau nei tris kartus didesnės negu buvo 2001-2005 m. (tuomet kino teatrai surinkdavo 10-13 mln. litų pajamų).

Per pirmus 9 šių metų mėnesius kino teatrų pajamos iš bilietų pardavimo sudarė 29 milijonus litų, o kino teatruose apsilankė 2,42 mln. žiūrovų.

Pajamingiausias kino rinkai buvo sausis, kuomet žiūrovai į kino teatrų kasas sunešė 4 mln. litų, po jo rikiuojasi kovas – 3,9 mln. ir rugpjūtis – 3,7 mln. Blogiausiai kino rinkai sekėsi balandį – 2,1 mln. litų ir gegužę – 2,4 mln. litų.

Šiek tiek su nerimti kino teatrus gali kitas rodiklis – žiūrovų skaičius kino teatruose. Kelis metus augęs stebėtinai sparčiai, šiais metais pradeda mažėti ir, jeigu likę trys mėnesiai nenustebins netikėtu lankomumu, 2008 m. kino teatruose turėtų apsilankyti mažiau žiūrovų nei 2007 m.

Kino žiūrovų skaičiaus mažėjimas šiek tiek sunerimti verčia ir todėl, jog šiais metais neužsidarė nė vienas kino teatras, tačiau metų viduryje duris atvėrė naujas didelis „Forum Cinemas” kino centras Panevėžyje. Vadinasi, tą patį žiūrovų skaičių tenka dalintis daugiau burnų (na, burna ta pati, bet veiklos sąnaudos atsidarius naujam „Forum Cinemas” kino cetrui turėjo padidėti žymiai). Aišku, „Forum Cinemas Babilonas” atsidarė vasaros pabaigoje, todėl realaus jo indėlio į bendrą žiūrovų skaičių galima tikėtis šių metų kalėdinį laikotarpį.

Mano žiniomis, ateinančiais metais realu, jog Lietuvoje atsiras du nauji kino teatrai. Penkių salių kino centras turėtų atsidaryti statomame Šiaulių „Akropolyje” (turėjo atsidaryti šiemet, bet atidėtas atidarymas kitų metų kovui) bei kino centras turėtų įsikurti ir statomame „Ozo” prekybos centre Vilniuje. Greičiausiai abiejų planuojamų kino teatrų operatorius bus „Forum Cinemas”.

Jeigu rinkos pajamos auga, o žiūrovų skaičius mažėja, tai paslapties toli kapstyti nereikia – vidutinė mokama kaina už bilietą šiais metais ūgtelėjo daugiau nei pusantro lito – iki 12,7 LTL už bilietą.

Rinkos lyderis, „Forum Cinemas” šiais metais bilietų tiesiogiai nebrangino – tik panaikino mažesnes kainas darbo dienomis ir šiek tiek apribojo teikiamas nuolaidas. Taip pat metų pradžioje Kauno „Forum Cinemas” bilietų kainos buvo sulygintos su Vilniaus miesto „Forum Cinemas” kino centrų bilietų kainomis.

Aktyviau kainų kėlime šiemet pasižymėjo mažėji kino teatrai, įsikūrė mažesniuose miestuose. Taip pat neatsiliko Vilniaus miesto savivaldybės išlaikoma „Skalvija”, kurios kino bilietai pabrango iki 12 litų.

Kino centras „Cinamon”, pabandęs Kaune sumažinti kainas atėjus „Forum Cinemas”, grįžo į tą patį kainų lygį su „Forum Cinemas”. Ko gero, vieno kito lito skirtumas nėra lemiamas renkantis į kurį kino teatrą važiuoti žiūrėti to paties filmo.

Dilema tokia: ar kino žiūrovų skaičius sumažėjo dėl to, jog pabrango bilietai ar dėl to, jog dėl blogėjančios ekonominės padėties žmonės pradėjo taupyti išlaidų pramogoms sąskaita?

Aš statau nei už vieną, nei už kitą. Šių metų komercinio kino tinklelis yra labai silpnas – nėra tikrai didelių kino „hitų”, kurie neišvengiamai visus „varu varytų” į kino teatrus. Šiais metais repertuare nėra „Simpsonams”, „Ledynmečiui 2”, „Šrekui 3”, „Boratui” ar „Da Vinčio kodui” prilygstančių filmų – Holivudo produkcijos brangiausi projektai šiemet nėra dėkingi Lietuvos rinkai.

Holivudas šiais metais didžiausias pajėgas skyrė komiksų ekranizacijoms, kurie yra labai pelningi JAV, tuo tarpu Lietuvoje yra stebėtinai nepopuliarūs. Penki pelningiausi filmai JAV šiais metais yra „Tamsos riteris”, „Geležies žmogus”, „Indiana Džounsas”, „Hankokas” ir „WALL-E”. Lietuvoje gerų rezultatų pasiekė tik pastarieji du, nors ir jų potencialas buvo didesnis.

Didelių vilčių Lietuvos kino platintojams nekelia ir metų pabaiga. Daugiausia potencialo sukaupti daug kino žiūrovų litų turi animacinis „Madagaskaras 2”, tačiau be jo komercinių filmų, kurie galėtų būti labai pelningi, nėra. Metų pabaigos akcentu turėjusi tapti „Hario Poterio” nauja nuotykių dalis buvo nukelta į kitų metų vasarą.

2008-ųjų metų pirmųjų devynių mėnesių Lietuvos kino TOP-10:

1. „Kung Fu Panda” (Kung Fu Panda) 1.197.542
2. „Wall-E. Šiukšlių princo istorija” (Wall-E) 1.042.407
3. „Likimo ironija, arba laimingų Naujų!” (Ирония судьбы, или С новым счастьем! / The Irony of Fate. Sequel) 896.161
4. „Hortonas” (Horton Hears a Who) 887.997
5. „Hankokas” (Hankock) 795.497
6. „Mumija: drakono imperatoriaus kapas” (The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor) 746.957
7. „10 000 metų prieš Kristų” (10,000 B.C.) 690.052
8. „Mamma Mia!” (Mamma Mia!) 678.637
9. „Šokis hip hopo ritmu. Gatvės” (Step Up 2 the Streets) 657.554
10. „Seksas ir miestas” (Sex and the City: The Movie) 640.493


Galite sekti šio įrašo komentarus per RSS.

7 komentarai

 1. www.g-taskas.lt - 2008 10 20, 17:56

  Buvo darytas tyrimas, kokiu pramogu pirmiausia atsisako zmones sunkejant ekonominei situacijai ir taupant seimos biudzetus. Tai pirmiausia apriboja muzikinius renginius, spektaklius ir tik kone paskutineje vietoje riboja kino teatru lankymus. Motyvacija paprasta – zmones iesko pramogose uzsimirsimo nuo rupesciu, o pasinerimas i lengvo zanro filmus, yra tinkamiausias tam budas. Tad jusu Simonai nurodyta priezastis del silpnoko repertuaro, manau, kad yra arciausia tiesos. Bet aisku manau, kad kazkiek pelnus itakos ir ekonomine situacija, tik gal ne taip stipriai kaip kitas pramogu sferas.

 2. Arunas - 2008 10 20, 18:01

  Geras postas. Taip, šiemet megafilmų sumažėję, tačiau tikrai nežymiai. Vat kitais metais pasijus blokbasterių stygius – pasijaus scenaristų streikas, peržiūrėjus preliminarų kitų metų repertuarą, šiemetiniai metai – puikūs.

 3. Kukas - 2008 10 21, 08:47

  O ką gal ir reikia džiaugtis. Į kinus eis mažiau žmonių, o kino teatrai savo ruožtu bus priversti kažką daryti. O čia jau turėtų laimėti kino gerbėjai :)

  pvz puikius rezultatus rodo yzzi ir yomayo dienos. Kai bilietai po 6 litus – salės lūžta, bilietų neįmanoma gauti tą pačia dieną. Aš vis galvoju, jei kuris kino teatras drastiškiau sumažintu kainas (lets say iki 10 lt) tikrai daugiau žmonių rinktusi pastarąjį.

 4. Simonas Bartkus - 2008 10 21, 09:03

  Dėl yzzi ir yomayo dienų, tai suveikia tas efektas, kad „tik šiandien šeši litai”. Iš to negalima daryti prielaidos, kad jeigu kasdien būtų bilietai po 6 litus, tai kasdien nebūtų vietos kino teatruose.

  šiaip man atrodo, kad kainodaros prasme kino teatrai galėtų/turėtų daugiau pažaisti su kainų diferencijavimu. Nes kakliukai, dėl ko yra neprasminga mažinti bilietų kainas yra penktadienio ir šeštadienio vakarai – tuo laiku kino teatrai lūžta ir išsirikiuoja didžiulės eilės, nors bilieto kaina ir 16 litų. Jeigu tuo laiku mažini kainą į 12 litų, reiškia turi pritraukti trečdaliu daugiau žiūrovų. Ar tai įmanoma? Vargiai….

  Nors, kinas tokia pramoga, kad gali suveikti automobilių plovyklos efektas – kai šviečia saulė ir yra šeštadienio rytas, tai visi nori plautis mašiną, o lietingą ketvirtadienio ankstyvą rytą nepriversi nieko plautis mašiną, nors jeigu plovimas kainuotų ir vieną litą.

 5. ArtūrasOlšauskas - 2008 10 21, 22:49

  Stiprus įrašas – nei pridėsi, nei atimsi.
  Tik įdomu kiek įtakos daro aktyvėjančios kino alternatyvos – teatro, šokio, jazzo festivaliai, miesto šventės, kino kiemeliai, muzikos grandų atvažiavimai (nuo klubų iki Vingio parkų), galiausiai TV tinkleliai ir kabelinės televizijos sklaida. Apskritai, jaučiamas ypatingas miesto gyvenimo suaktyvėjimas šiemet. Ką jau kalbėti kas bus kitąmet.

  P.S. galbūt stiprėjat „Kino pavasariui” žmonės atsižiūri gera produkcija ilgesniam laikui? (tiesa, gal skaičiai ten neįspūdingi)

 6. Simonas Bartkus - 2008 10 22, 10:10

  Artūrai, kino daro teatro, šokio, jazz’o, muzikos koncertai įtakos kinui – niekas nežino. Dėl kabelinės televizijos ir kino žiūrėjimo namuose, tai vakarų Europos šalių tyrimai rodo, kad įtakos tai nedaro. Piratavimas taip pat – jis dar įtaką DVD pardavimams, bet nedaro jokios įtakos kino teatrų lankomumui.

  Manau Lietuvoje irgi yra tas pats – dabar „delfi komentatorių” ir „one.lt” karta garsiai rėkia, kad neina į kiną nes per brangu, o siunčiasi filmus namo ir žiūri per savo „krūtą” aparatūrą, bet tyrimais įrodyta, kad tokie žmonės kino teatrų pajamoms įtakos neturi – jie vistiek neitų, jeigu piratavimą pavyktų kažkaip užlenkt. Neitų, jeigu ir bilietai kainuotų ne 16, o 10 litų.

  „Kino pavasario” lankomumas palyginus su bendru komercinio repertuaro lankomumu yra žiauriai niekinis. Per metus kino teatruose apsilanko 3 mln. žmonių (tiksliau tiek parduodama bilietų), tuo tarpu „Kino pavasario” lankomumas yra apie 40 tūkst. bilietų. Be to, žinant, kad „Kino pavasario” auditorijos didelė dalis yra tiesiog „manijakai”, kurie žiūri po 5-20 filmų per festivalį, tai „unikalių” žiūrovų „kino pavasaris” bendram pyrage turi nedaug. Dėl to galvoju, kad jis komercinio repertuaro lankomumui realios įtakos neturi.

 7. Justas. - 2008 10 22, 15:52

  na per yomayo dieną Panevėžyje filmus žiūrėjo pustuštės salės…. ir aš buvau… mažiau nei pusė salės… ir čia vakare… o dieną sakė sėdėjo po vieną kitą :)

Leave a reply