Ar kino rinka pradėjo trauktis?

   
     

Lietuvos kino platintojų asociacija pateikė pirmojo ketvirčio kino rinkos statistinius duomenis, apie už kino bilietus surinktus litus, bei kino sales aplankiusius žiūrovus.

Per pirmus tris šių metų mėnesius Lietuvos kino rinkos pajamos siekė siekė 10,3 mln. litų. Kino teatrus aplankė 752,7 tūkst. žiūrovų. Tai yra blogesni rodikliai nei 2008 m. atitinkamo laikotarpio duomenys, kuomet per pirmus 2008 m. tris mėnesius kino rinkos apimtis buvo 11,4 mln. litų.

Tai yra jau seniai kino rinkoje nematytas vaizdas, kuomet kino rinka kreivės piešia vaizdelį žemyn.

ketvirciu_palyginima

Nuo rekordinio 2008 m. pirmojo ketvirčio kurso rinkos pajamos atsilieka 1,2 mln. litų.

Ar tai rodo, jog kino rinką apėmė krizė, kaip ir bendrą šalies ekonomiką?

Tokias išvadas daryti yra per anksti. Pirmojo ketvirčio duomenys žemyn nutempė ypač blogas kovo mėnuo, bei silpnas vasaris, tuo tarpu 2009 m. sausio mėnesio rezultatas yra netgi geresnis nei 2008 m. sausio rezultatas. Priežastį galima paaiškinti silpnu vasario ir kovo mėnesių repertuaru, kuriame trūko aukšto kalibro filmų.

2009 m. sausio mėnesio rezultatą labiausiai padėjo pasiekti komedija su Jimu Carrey „Jis sako Taip!”, tuo tarpu vasario ir kovo mėnesius bandė tempti neabejotinai komerciškai silpnesni filmai: „oskariniai” „Keista Benžamino Batono istorija”  ir  „Lūšnynų milijonierius” bei komedijos apie šunis „Boltas” ir „Marlis ir aš”.

Tuo tarpu balandžio pirmąjį savaitgalį startavus ilgai lauktam veiksmo filmui „Greiti ir įsiutę 4”, kino rinkoje vėl padvelkė optimizmu – jau per pirmąjį savaitgalį ketvirtoji šios serijos dalis uždirbo 302,6 tūkst. litų, nors turėjo konkuruoti „Lietuvos ryto” dvikovomis Turine. Galima prognozuoti, jog „Greiti ir įsiutę 4” vien balandžio mėnesį turėtų į pajamų krepšelį įnešti šešiaženklę sumą.

Vasarą Lietuvos kino teatrų lankytojų laukia antrojo D.Browno romano ekranizacija „Angelai ir demonai”, trečioji kultinio animacinio filmo „Ledynmetis” dalis, atidėti, bet pagaliau ekranus pasieksiantys šeštieji „Hario Poterio” nuotykiai. Šiems trims filmai prognozuoju Lietuvos kino teatrų milijonierių titulus, taip pat šios juostos turėtų pakelti gegužės, birželio ir liepos rezultatus.

menesiu_palyginimas

Kas turėtų neraminti kino rinkos dalyvius?

Reikia nepamiršti, jog palyginus 2008 ir 2009 m. pirmus ketvirčius, Lietuvoje atsidarė du dideli kino centrai Panevėžyje ir Šiauliuose.  Didžiausias kino teatrų operatorius „Forum Cinemas” 2008 m. viduryje atidarė kino teatrą „Forum Cinemas Babilonas”, o 2009 m. kovo pradžioje atsidarė „Forum Cinemas Šiauliuose”.

Abiejų šių kino teatro pritraukiamų žiūrovų skaičius kol kas, ko gero, netenkina kino teatrų operatoriaus. Ypač stebina, jog niekaip neįsisuka kino teatro Panevėžyje lankomumas, nors buvo galima prognozuoti, jog šio miesto gyventojai turėtų būti pasiilgę kokybiškos kino pramogus. Pirmųjų savaičių lankomumas nestebina ir „Forum Cinemas Šiauliuose”, tačiau Saulės miesto situacija kitokia – šiauliečiai ir iki šiol turėjo aukštos klasės kino teatrus „Saulė” ir „Atlantis Cinemas”, todėl „Forum Cinemas” teks kovoti dėl žiūrovo, pirmiausia, aišku, išnaudojant savo pagrindinį privalumą – vietą traukos taške „Akropolyje”.

Prastėjanti ekonominė padėtis bei „Forum Cinemas” rezultatai Panevėžyje ir Šiauliuose turbūt ilgam laikui pristabdys kino teatrų plėtrą, ypač mažesniuose Lietuvos miestuose. Šiais metais tie patys „Forum Cinemas” dar turėtų atidaryti kino centrą Vilniuje – jis įsikurs prekybos centre „Ozas”.

Pasikeitus PVM mokesčių įstatymui, beveik visuose Lietuvos kino teatruose palaipsniui pakilo kino bilietų kainos. Realiai žiūrovo mokama kaina už bilietą pakilo pusantro lito. 2008 m. žiūrovas už vieną bilietą vidutinškai mokėjo po 12,1 lito, pirmojo 2009 m. ketvirčio vidurkis – 13,6 lito. Kinas krizę išgyvena švelniai dėl to, jog yra tapęs sąlyginai pigia pramoga (palyginus su labai šoktelėjusiomis per pastaruosius porą metų teatro, koncertų, klubinių renginių bilietų kainomis), tačiau kainų kilimas šiuo laikotarpiu, kai daugelis pardavėjų skatina pardavimus kainų nuolaidomis, gali pakenkti kino pramogos patrauklumui.

Populiariausieji

Pirmojo ketvirčio žiūrimiausių Lietuvoje filmų TOP-5 atrodo šitaip:

1. „Jis sako taip” / „Yes Man” – 1,27 mln. LTL;

2. „Boltas” / „Bolt” – 775 tūkst. LTL;

3. „Lūšnynų milijonierius” / „Slumdog Millionaire” – 691,6 tūkst. LTL;

4. „Keista Benžamino Batono istorija” / „The Curious Case of Benjamin Button” – 499,8 tūkst. LTL;

5. „Jis – ne Tau” / „He’s Just Not That Into You” – 384,3 tūkst. LTL.

Prognozės?

Nors ekonominės nuotaikos toliau išlieka niūrios, mano manymu, kino rinka turėtų stiprių pavasario-vasaros mėnesių dėka sugrįžti į 2008 m. kursą. Kol kas nekoreguosiu savo prognozės pateiktos 2009 m. pradžioje, jog kino rinka turėtų augti 10%, nors likusiems trims ketvirčiams teks kompensuoti ir pirmojo ketvirčio netektį.


Galite sekti šio įrašo komentarus per RSS.

7 komentarai

 1. irzlus - 2009 04 14, 10:09

  Nors argumentą, kad kinas tampa pigia pramoga, girdėjau jau ir anksčiau, vistiek jis man kiek fishy atrodo – negi žmonės, nuėję į kiną jaučiasi go-out’inę..

  Įdomu būtų išgirsti tavo komentarus dėl knygų industrijos.

 2. Simonas Bartkus - 2009 04 14, 10:21

  na, neturiu duomenų apie požiūrį į kiną kaip pramogą ir kuriame lygyje jis yra – nežinau, ar kino operatoriai užsakinėja tokius tyrimus, bet bent jau nesidalina.

  Mano supratimu, tai kinas lietuviui yra „go-out’as” ir neprastas: žmonės turėtų prilyginti kiną teatrui, koncertui ar bent jau ėjimui į klubą. Būtų įdomu sužinoti, koks yra žiūrovų persidengimas, arba kiek vienas žmogus filmų pažiūri kino teatre per metus. Spėju (nes vėlgi neturiu duomenų), kad šis rodiklis nebus aukštas, nes žmonių, kurie eitų į kiną kiekvieną savaitę nėra daug.

  Ką žinau tikrai, kad žmonės Lietuvoje yra linkę eiti ne „į kiną”, o „į filmus”. Garsūs vardai, apdovanojimai Lietuvoje veikia labai stipriai (dėl tos pačios priežasties labai veikia filmų „treileriai” prieš filmus). Dauguma sprendimą turi priėmę iš anksto, į kokį filmą eis, o tokie, kurie eina į kiną kiekvieną penktadienį (ar kitą dieną) ir paskutiniu momentu renkąsi, kuri filmą žiūrėti, nėra daug.

 3. Mindauqas - 2009 04 14, 11:01

  Dar keletas pastebėjimų dėl I ketvirčio.
  1) bilietai pabrango (dėl PVM), o surenkama suma sumažėjo, tai reiškia, kad grynasis srautas tenkantis kino teatrams dar labiau smuko. Reikštų sunkūs laikai tikrai ateina. Bet…
  2) kovo mėnesio rezultatai iš esmės „prasti”, dėl Kino pavasario – jame bilietai daugumai kinomanų (pirkusių abonimentus) kainavo po 10-12 Lt. KP buvo okupavęs daugumą salių, todėl nebuvo „komercinių” filmų po 17-18 Lt. Dėl to ir pajamų kritimas.

  Išvada – kokias nors tendencijas daryti sunku, tačiau pagerėjus orui, kino žiūrovų turėtų tikrai sumažėti. Nebent naują Hario Poterio seriją rodytų:)

 4. Simonas Bartkus - 2009 04 14, 11:05

  Mindauqai:

  lyginame 2009 m. pirmą ketvirtį su 2008 m. pirmu ketvirčiu, dėl to sezoniškumo veiksniai negroja. Pernai irgi buvo „Kino pavasaris” ir pernai irgi orai atšilo.

  Dėl PVM pasikeitimo ir pinigų srauto kino teatrams tai teisinga pastaba.

  Dėl sudėtingų laikų tai yra sąlyginė sąvoka. Net iki 2007 m. lygio dar žemai kristi …

 5. vytautas - 2009 04 14, 11:46

  Na, parašysiu kaip paprastas kino mėgėjas. Kai Forum Cinemas „užsiprašė” už bilietą 18LT, trūko kantrybė. Neisiu į kiną tol, kol negalėsiu to padaryti už 14litų, kaip seniau. IMHO, taupymo vajaus metu tai – tiesiog elementarus gobšumas.
  Kodėl mes, žiūrėdami amerikietišką produkciją, mokame daugiau nei jie patys? Praeitą vasarą mokėjau 6,5USD, velniai griebtų.

 6. Mindauqas - 2009 04 15, 14:07

  Simonai, pernai Kino pavasaris buvo balandį, pernai PVM nedidėjo.

 7. Marcius - 2011 08 11, 19:44

  Panevezio bloi rezultatai, nes filmus rodo naujus gerokai veliau nei kituose miestuose. As gana daznai bunu jau mates, kai pradeda rodyti panevezyje…

Leave a reply