Šiandien Džiugas rašo apie tai, jog būna labai apmaudu, kai neseniai įsigytą brangų produktą staiga pakeičia kitas, paverčiantis jį atgyvena, kalba apie vakar paskelbtas „Apple” naujienas ir džiaugiasi, jog jo produktai nepaseno.
Priminė mano neseną pamąstymą, jog „Apple” produktai, kokie jie bebūtų, turi savybę – jie sensta lėčiau.
Kalbu apie asmeninę patirtį. Namuose naudoju pirmosios kartus 13 colių „MacBook”, kurį įsigijau lygiai prieš trejus metus. Jis baltas, plastmasinis, trackpad’as nušlifuotas (išorinę pelę naudojau tik porą mėnesių), išorė nubraižyta, baterija išgyvenusi kelis tūkstančius ciklų ir jau streikuoja bei jis nė kiek neatrodo morališkai senas. Taip, jis su „Intel Core Duo” procesoriumi, neturi LED ekrano ir jo vaizdo plokštė yra integruota „Intel”. Tačiau jį išsitraukęs iš portfelio nesijaučiu išsitraukęs archajinę senieną, o kompiuteris puikiai veikia ir net rodo 720p rezoliucijos filmus dideliame ekrane.
Mano pirmos kartos „iPhone” jau naudoju daugiau nei pusantrų metų, bet ar kam nors pamačius „iPhone” kyla noras pasakyti „seniena”? Net pasirodžius „iPhone 3GS” pirmos kartos „iPhone” su „iPhone 3.0” programine įranga turės ~90% funkcijų.
Tą patį galiu pasakyti ir apie antros kartos „iPod Shuffle”, kuriame telpa tik 1GB muzikos, tačiau jis yra šiuolaikinis gaminys.
Neseniai popieriniame „Financial Times” skaičiau tyrimą (nerandu nuorodos kur surasti elektroninę versiją), kuriame rašoma, jog iš šono žiūrint keista, bet „Apple” produktai stebėtinai nevalgo vienas kito. Kuomet pasirodė „iPhone”, šis produktas nepradėjo valgyti „iPod” pardavimų. Stebitės? Aš irgi. Bet po JAV keliavau su piliečiu iš musica ar „Futbolo ekspertų”, kuris, nešiodamas kišenėje „iPhone”, įsigijo „iPod Nano”! Mano produktų komplektas yra „iPhone” + „iPod Shuffle”, tačiau „iPod Nano” niekada ir neplanavau pirkti, nes nesu aktyvus muzikos ausinėse klausytojas.
Nekenčiu jausmo, kuomet įsigiji gaminį, o jis jau po kelių mėnesių atrodo kaip seniena. O jūs?
Lojalūs klientai nekenčia, kuomet jų gaminiai atpinga po mėnesio dvigubai. Blogas jausmas, jeigu žiūri Steve Jobso „Keynote”, kuroje tavo daiktai netiesiogiai išvadinami senienomis.
Menas, jog „Apple” produktai sensta lėtai ir tuo pačiu metu pardavime esantys produktai eina koja kojon (o tam tikrais aspektais ir toli priekyje) su rinkoje siūlomais konkurentų produktais.
„Apple” produktai brangesni, tačiau kartais kaip aviacijoje skaičiuojama lėktuvo kaina „cost per day per seat”, taip norisi ir gaminius palyginti pagal „cost per day”.