Knyga „The Global Airline Industry”

   
     

knyga_airlineVisiems besidomintiems aviacijos verslo, noriu parekomenduoti knygą „The Global Airline Industry”. Neseniai išleistas labai (labai!) išsamus akademinis veikalas apie aviacijos verslo principus.

Veikalas naujas – pirmas leidimas pasirodė 2009 m. balandį. Aviacijoje tendencijos kinta labai greitai, tačiau ši knyga – nauja, todėl informacija „šiandieninė”. Knygą parašė trys autoriai iš Masačusetso Technologijų Instituto. Aišku, turinys buvo rengtas 2008 m., todėl skyriaus „Avialinijų elgesys krizės metu” tarsi ir trūksta.

Knygoje rasite aviacijos pasiūlos/paklausos principus, esmines kainodaros ir pajamų valdymo taisykles, avialinijų kaštų struktūrą, skrydžių veiklos planavimą, skrydžių tvarkaraščių sudarymo principus, skrydžio eigos procedūras, neplanuotas sąlygas (veiksmai vėlavimo ir tvarkaraščio „atstatymo” atveju), žmogiškųjų išteklių valdymą, aviacijos saugą, oro uostų veiklą, oro erdvės valdymo organizavimą, ekologiją, IT sistemas, naudojamas civilinėje aviacijoje, aviacijos veslo kritinius taškus ir t.t.

Knygoje rasite išsamią analizę, kuo skiriasi „legacy” vežėjų ir „low-cost” vežėjų veikla, kaip kinta skirtumai tarp jų kaštų, kaip skiriasi „network” ir „point-to-point” vežėjų paklausa, kaip yra skaičiuojamas lėktuvų parko sudarymas ir efektyvumas, kaip skaičiuojamos pajamos iš kiekvieno lėktuvo, kaip optimizuojamas skrydžių tvarkaraštis, …

Knyga yra ekonominė, o ne techninė, dėl to techninių dalykų nesitikėkite – dominuoja mikroekonominės kreivės, o ne „Boeing 777” techninės detalės. Turinys yra labiau teorinis, tačiau viskas grindžiama konkrečiais tiesioginiais istoriniais arba aktualiais pavyzdžiais. Be to, tai nėra populiarioji knyga apie aviaciją – greičiau nelengvas akademinis skaitymas, kuriam reikės bendrųjų mikroekonominių žinių bei supratimo apie avialinijų ir oro uostų darbo principus.

Knyga brangoka (61 svaras britiškame „Amazon” arba 95 doleriai amerikietiškame) ir „Amazon” ne visada ją turi sandėlyje. Tačiau visiems besidomintiems aviacija ir norintiems struktūrizuoti bei pagilinti žinias – tikrai rekomenduoju. Arba, tiesiog, stokitės į eilę knygai skaityti – tačiau laukti teks ilgokai.

Man ši knyga padėjo struktūrizuoti ir „į stalčiukus” sudėlioti žinias apie aviacijos verslo principus – be to, daug istorinių pavyzdžių įtikino, kodėl aviacijos bendrovės ir oro uostai elgiasi būtent taip ir kaip baigėsi bandymai „elgtis kitaip”.

Knygą parašė amerikiečiai, todėl daugelis pavyzdžių yra iš jų rinkos – tačiau jeigu domitės avialinijų veikla „aplink mus”, tai mintyse surasite daugybę pavyzdžių, kurie vyko/vyksta netoli mūsų. Nemažai dėmesio skirta pasaulinėms aviacijos tendencijoms – kaip kinta rinkos dydis skirtinguose pasaulio regionuose, kokią įtaką bendrai ekonomikai turi Pietų Azijos regiono augimas, kaip persiskirsto keleivių srautai tarp žemynų.

Stipri mano rekomendacija šiai knygai. Aviacijos versle dirbantiems – ypač.


Galite sekti šio įrašo komentarus per RSS.

14 komentarai

 1. Skeptickas - 2009 07 27, 20:30

  Ar daug geresnė nei ta, kuri vadinasi kažkaip panašiai į tipo why we can’t make money in aviation?

 2. Rimas - 2009 07 27, 20:55

  Skeptickui- o as galvojau kad ta knygele(why we can’t make money in aviation?) nieko nesudomino.Del Simono reklamuojamos:siuskit alu mailu rimas@inbox.com duosiu paskaityti.

 3. Dominykas - 2009 07 27, 21:35

  Dang. O kiek laiko užtrunka perskaityt? :)

 4. Simonas Bartkus - 2009 07 27, 22:52

  Aš dar nebaigiau :)

  o šiaip – priklauso nuo anglų kalbos žinių ir nuo aviacijos žinių. Mano atveju, 530 puslapių, tai apie 40 valandų „gryno” skaitymo.

 5. Turistas - 2009 07 27, 22:57

  Ponas Simonai,
  pritrenkei mane. Vos kvapo nei6leidau iš nuostabos. Sakai ta knyga tau sudėjo viską „į savo stalčius”? taip žmogui būna tada, kai žmogus pirmą kartą pilnai supranta dalyką. Išeitų kad iki šiol aviacija tau nebuvo iki galo aiškus dalykas…???
  O marketingas ir dabar dar tau nesudėtas „į satlčius”. Kažkaip įdomiai čia darosi

 6. Simonas Bartkus - 2009 07 27, 23:01

  Turistai: mano žinios yra tik iš praktinio domėjimosi. Žinių turėjau daug, o ši aviacijos verslo teorijos knyga sudėliojo paeiliui kas, kaip ir kodėl.

  O aviacijos dalykas nėra iki galo aiškus ir nepažįstu žmonių, kuriems jis iki galo aiškus. Jeigu man būtų viskas aišku – turėčiau savo avialinijas.

 7. Flyer - 2009 07 27, 23:08

  Simonui:
  Ir kodel tave taip domina aviacija?

 8. Labiau patyręs - 2009 07 28, 08:38

  @ Flyer – geras, man irgi smalsu – nes kaip žmogui ne iš aviacijos/turizmo verslo – žinios labai didelės. O ir šaltinių (insideriu) gausa kokia :)

 9. Vytautas-NT - 2009 07 28, 09:32

  Šiaip tai galima tą knygą paprasčiausiai atsišviesti. Aišku, jei Simonas nėra juodas autorinių teisių gynėjas…

 10. Aurelija - 2009 07 28, 09:33

  dar galima atsisiurbti iš interneto :)

 11. Jurate - 2009 07 28, 09:38

  Labai suintrigavo knyga, taciau pirkti kol kas nesinori, tad mielai pasiskolinciau paskaitymui….

 12. Flyer - 2009 07 28, 16:23

  Rimui – aciu uz knyga….

  Simonui – tai visgi kodel aviacija????

 13. NT - 2009 08 4, 15:41
 14. vno darbuotojas - 2009 09 25, 21:58

  Jei dar kuri laiką dirbsiu VNO, būtinai pasiskaitysiu… ;)

Leave a reply