Netrinkite komentarų, žmonės gerieji

Pasakykite man, ar interneto tinklalapių komentavimas yra „WEB 1.0“ ar „WEB 2.0“? :) Kaip ir vartotojų kuriamas turinys, bet atsiradęs dar tada, kai net sąvoka „Web 2.0“ dar neegzistavo. Pamenu, kai kokiais 1999-2000-aisiais sėdėdavau IRC pokalbių kambariuose, susijusiuose su interneto tinklalapių kūrimu, tai pagrindinis naujokų klausimas būdavo vienodas – „kaip sukurti svečių knygą“?

Kaip bebuvo, šis įrašas ne apie istoriją. Komentavimas yra neišvengiama naujienų portalų dalis. Manau, ir viena iš „Delfi“ išpopuliarėjimo priežasčių buvo leidimas komentuoti straipsnius – tuometinis pagrindinis „Delfi“ konkurentas OMNI.lt komentatorius įsileido tik po kokių trijų metų, kai naujas visuomenės sluoksnis „Delfi komentatoriai“ jau buvo susiformavęs tik dar taip nepakrikštytas.

Komentarus kai kurios įmonės įsileidžia savo produktų ir paslaugų komentavimui.
Toks poelgis neša ir gėrį, ir blogį. Komentarai yra laisva erdvė visiems piktiems žmonėms ir tiems, kurie pikti geba pasirodyti tik internete išreikšti visas savo emocijas ir peikti. Dalis tokių piktų žodžių dažnai būna ir nepagrįsti, todėl tai kitiems galimiems ar esamiems klientams skleidžia savo neigiamus atsiliepimus ir yra šiaip nemalonūs produkto pardavėjams. Todėl dažnai kyla klausimas – kaip elgtis skaitant tokius komentarus.

Viena iš tokių – kelionių organizatorius „Novaturas“. Jų interneto tinklalapyje kiekvienas gali rašyti komentarus apie organizatoriaus siūlomus viešbučius. Kuomet teko rinktis kelionę, prisipažinsiu, į komentarus atkreipiau dėmesį. Perskaičius daugiau komentarų susidarė įspūdis, jog komentarai yra pernelyg liaupsinantys, na, bet aš žmogus patiklus.

Gandą, kad „Novaturas“ cenzūruoja komentarus išgirdau dar būdamas kelionėje iš labiau patyrusių dažnesiu „Novaturo“ klientų. Dabar pamačiau tai akivaizdžiai – atsitiktinai panaršiau kelis kartus po komentarų skiltį viešbučio, kuriame buvau apsistojęs ir pamačiau, jog keli nelabai teigiami komentarai tiesiog dingo. Beje, komentarai nebuvo „delfiški“, bet buvo išsamūs, argumentuoti, ir, iš esmės, teisingi. Be to, komentarai nebuvo absoliučiai neigiami – buvo juose pateikta ir teigiamų faktų, nors bendras komentaras buvo labiau neigiamas.

„Novaturo“ požiūrį galima suprasti – jų pačių pusėje esantys komentarai kenkia pardavimams. Suprantama, kad pasitaiko komentaruose visko – ir argumentuotai besipiktinantys netvarka viešbutyje, įsigiję kelionę už 699 litus dviejų žvaigždučių viešbutyje, ir tokių, kurie yra visada nepatenkinti. Tokiu atveju, arba interneto komentarų reikia atsisakyti, arba su jais susitaikyti ir imti juos valdyti (pvz. „Novaturo“ vardu viešai atsakinėti į neigiamus išsakytus argumentuotus komentarus).

Jeigu nusprendėte leisti internautams komentuoti, tai neigiamų atsiliepimų trynimas yra blogiausia, ką jūs galite daryti. Atleistinas tik beprasmių ir necenzūrinių komentarų trynimas.

O kad nebūtų labai neigiamas įrašas, tai trumpai apie gerą naujieną – tik užsakomaisiais skrydžiais užsiimanti bendrovė „Aurela“ įsigijo lėktuvų amžiaus mąstais tikrai apynaujį, 2000-aisiais pagamintą didelį Lietuvos sąlygoms lėktuvą „Boeing 757“. Tai jau antras toks lėktuvas „Aurelos“ parke. Vieną tokį turi „FlyLAL“. Matosi, jog užsakomųjų skrydžių apimtys vis didėja – atostogautojai vis masiškiau traukia į pietus.

O kelionių organizatorius „Tez Tour“ nuo gruodžio mėnesio ketina pradėti užsakomuosius tiesioginius skrydžius iš Vilniaus į Bangkoką. Kadangi su „Aurela“ „Tez Tour“ santykiai toliau balansuoja ant konflikto ribos, spėju, kad skrydžius vykdys „FlyLAL“. Tai bus tolimiausia tiesioginė kryptis iš Lietuvos.

Galite sekti šio įrašo komentarus per RSS.

13 komentarų

 1. Monika - 2008 07 22, 15:01

  Visiskai sutinku, kad cenzuruoti komentarai neturi jokios prasmes. Zmones jaucia, kai nuoone, kuri pateikiama kaip visuotine, yra per grazi. Ir tuomet ja tiesiog netiki. Na o tokiu situaciju, kai siuloma paslauga nepatenkina vartotojo buvo ir bus. Geriausia i piktus komentrus argumentuotai atsakyti. Be to, esu pastebejusi, kad jeigu kritika tikrai nepelnyta, tuomet kiti vartotojai tai taip pat greit pastebi ir imasi gynejo darbo. Tai veikia dar stipriau, nei reklama.

 2. Simonas Bartkus - 2008 07 22, 15:07

  Dar šiek tiek pamasčiau apie „Novaturo“ atvejį: juk „Novaturas“ parduoda keliones į šimtus viešbučių – juk komentarai gali jiems kartais parduoti brangesnį variantą vietoje pigesnio! Nemanau, kad kas nors perskaitęs nelabai gerą komentarą apie kokį viešbutį pabėgs iš „Novaturo“ į „Tez Tour“ – tiesiog pasirinks viešbutį, kur komentarai geri (arba gerų daugiau). Savotiškai komentatoriai nukreiptų žmones į geresnės kokybės vietas, o klientai gautųsi labiau patenkinti. O juk įspūdžiai apie viešbutį dažniausiai yra tapatinami su „Novaturu“.

 3. kikiszs - 2008 07 22, 15:22

  Na seniai skaičiau jau lietuviškus naujienų portalus, bet susidariau tokią nuomonę, kad juose komentuojama visiškai ne į temą:) Galėtų ir visus cenzūruoti ar padaryti pliusukų – minusiukų sistemą… Kaip seniau alfoje – tai b0na straipsnis parašytas ir iš eilės pasigavę pirmo komentatoriaus mintį, kad straipsnio autorius yra durnas ir toliau autorių peikia :)
  Skundai.lt ir įdomi sistema… iš ten reikšmingiausių yra tik pirma žinutė nes paskui iš 10 žinučių 8 būna pasipiktinę autoriumi, kad per daug išlepęs ar pats kaltas, kad yra toks durnas…
  Aš čia taip išdėsčiau savo nuomonę, kuri prisideda prie šio straipsnio… Nėra kultūros lietuviškuose komentaruose ar žmonėse?:) blogosfera dar kažkaip laikosi šitu atžvilgiu.

 4. Simonas Bartkus - 2008 07 22, 15:53

  Sethas Godinas net neleidžia savo blog’e rašyti komentarų, sako rašykite blog’uose ir aiškina kodėl:
  http://sethgodin.typepad.com/seths_blog/2006/06/why_i_dont_have.html

  Taip, komentavimas ne į temą yra problema. Bet juos galima moderuoti, kaip yra moderuojami forumai. Man labai patinka miestai.net moderavimas, kur nukrypimai į šoną buvo atskiriami į kitas temas ir kiti tvarkymo darbai operatyviai atliekami. Komentavimas naujienų portaluose – ten sakyčiau atleistina nusišnekėjimus ne į temą tiesiog ištrinti – tai prisideda prie bendros turinio kokybės.

  Bet pvz. amazon.com man tai komentarai yra pusė visos parduotuvės ir jie daro man lemiamą įtaką pirkimui. Kai nori, tai kažkaip gali suvaldyti, o trinti be gailesčio visus blogus komentarus tai yra nei šis nei tas.

 5. […] nuomonę išreikšti galima įvairiais būdais – žodžiais, kumščiais arba raštu, pvz. komentarais. Pastarasis variantas (raštas) manyčiau taikiausias, tik nežinia ar […]

 6. kikiszs - 2008 07 23, 09:45

  Dėl Amazon tai sutinku. Mane netgi nustebino kartą, kai buvo paliktas labai neigiamas komentaras, bet atsakė į jį Amazon personalas labai argumentuotai.

 7. hitas - 2008 07 23, 10:38

  Hmm… Tai daro ne tik kokios nors įmonės ar panašiai. Tai daro ir paprasti žmonės, kai apie juos atsiliepiama nelabai gražiai. Nesvarbu, žmogus apžodžiuojamas ar ne – tokie komentarai trinami. O tai reiškia, kad žmogus nemoka priimti tiesos(na, nebūtinai)/kritikos iš kitų. O toks žmogus nėra stiprus.

 8. Alla - 2008 07 23, 13:26

  aš trinu tik necenzūrinius ir ne iš šio pasaulio komentarus :)))

 9. […] susiję įrašai Netrinkite komentarų, žmonės gerieji […]

 10. […] Simonas Bartkus vėl griebiasi neišsemiamos temos – tinklaraščio komentarų. Trinti ar netrinti – štai kur klausimas. Simonas sako netrinti! […]

 11. tuckus - 2009 11 20, 22:00

  Prisiregistruok www prekybostinklas lt/component/virtuemart/?page=s hop.registration&refe rrer=R-TUCKUS ir rink taskus, kuriuos veliau iskeisi i prizus. Pabandyk. Tikrai verta :)

 12. MAnau idomu - 2009 12 23, 19:43

  LENGVIAUSIAS BUDAS UZSIDIRBTI PINIGU
  LENGVAS UZDARBIS NAMUOSE. TAI TIKRAI VEIKIA! Jeigu ieskai gerai ir tikrai apmokamo darbo namuose, butinai tai perskaityk, nes naudinga. Skaitant si straipsni jus galite pakeisti savo gyvenima! Tai pakeite mano gyvenima. As aptikau tai viename is skelbimu ir nusprendziau pabandyti. Dalyvaujant ivairiuose forumose, as randu sita straipsni, kuriame sakoma, kad galima padaryti tukstancius litu.Per keleta savaiciu idedant tik 6 litus. Skaistalai, pagalvojau, tai turetu buti eilinis budas apmauti, bet nusprendziau perskaityti ir suzinoti kas siuloma. Toliau ten sakoma, kad reikia persiusti po 2 lt i banko saskaita, kiekvienam is saraso apacioje. Paskui isbraukti pirma saskaitos numeri ir irasyti savo saskaitos numeri i paskutine sesta eilute, ir talpinate sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir skelbimuose. Jokiu apgauliu… As pamasciau, kad nieko neprarandu isskyrus savo 12lt ir nusprendziau pabandyti. Ir atspekit kas??? Po keliu dienu man i saskaita pradejo kauptis pinigai… As negalejau patiketi savo akimis, jog tai veikia!! Per pora savaiciu susikaupe apie 1000lt , po triju savaiciu prisidejo dar apie 2000lt. dbr turiu uzdirbes 4000lt ir neskaitant smulkiu islaidu. Po pusantro men turetu buti apie 7000lt . Ir sita suma po truputi toliau dides. O prasidejo tik nuo 12lt.Patikekite, tai tikrai veikia! Noriu su jumis pasidalinti kaip tai dirba, nes tai naudinga ir jums, ir man. As jums pazadu, jeigu jus tiksliai seksite instrukcija ir neturesite
  vilciu gudrauti, jus pradesite gauti daug daugiau pinigu, negu tikites, per daug nesistengdami.
  Pasiulymas: Perskaitykite tai pora kartu!!! Issaugokite savo kompe, sekite instrukcija ir pinigai neprivers jusu laukti. Sutikite – tai paprasta!!! Tai absoliuciai legalu, tai tik bankine pinigu pavedimo operacija, ir jusu indelis yra tik 12lt ir pora valandu internete… Svarbu: Tai ne apgavyste ir visiskai legalu ir jus niekuo nerizikuojate ir neprarandate, bet tai tikrai dirba!!! Atkreipkit demesi: Tiksliai sekite instrukcija ir 60000lt ir daugiau bus jusu nuo 40 iki 80 dienu laikotarpije. Visa tai sekmingai veikia del dalyviu saziningumo. Yra trys paprasti ZINGSNIAI:
  1. Jei dar neturite, jums reikia atsidaryti saskaita betkuriame lietuvos banke.
  2. Pirmiausia I zemiau esancia 6 banko saskaita perveskite 2lt. Po to perveskite po 2lt ir i sekancias banko saskaitas. Visa tai ivykdzius, jus padarete paslauga, ir svarbiausia – tai visiskai legalu. Jus taip pat prasote teisetos paslaugos, uz kuria mokate.
  1. LT157044000289612634
  2. LT387300010093077759
  3. LT717300010101629073
  4. LT057044000141649693
  5. LT525011300010006052
  6. LT707300010114473928
  Da bar isbraukite is saraso Nr.1 saskaitos numeri, perneskite visas saskaitas vienu eiles numeriu i virsu, o i atlaisvinta Nr.6 eilute irasykite savo banko saskaitos numeri.
  3. Darykite bet kokius pokycius, bet islaikykite pagrindine ideja, Isplatinkite sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir naujienu juostose, skelbimuose arba asmeniniais laiskais, isidemekite – kuo daugiau informacijos pasklis apie si straipni, tuo didesnes bus jusu pajamos ir tos pajamos tesiogiai priklauso nuo jusu. Sitas biznis sekmingai gyvuoja ir klesti del dalyviu saziningumo ir rimtumo. Todel viska atlikite kruopsciai ir nepagailekite 12lt nes jums tai atsipirks su kaupu. saziningumas daro pinigus. Ir kada jus pasieksite pirma eilute, jus turesite tukstancius lt tiesiog kaip saraso kurejas! Tai kainuoja tik 12lt ir kelias valandas nesunkaus darbo internete!!! Uzsiimkite tuo dabar, neatidekite rytdienai!!! Laikas pinigai!!! O dabar as papasakosiu, kodel jus bet kokiu atveju nieko neprarandate, o tikrai islosiate. Tiesiog paprasta aritmetika. Sakysim is 200 laisku ar straipsniu as gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas), tai reiskia as uzdirbsiu 10lt budamas sestoje saraso pozicijoje. Dabar sitie 5 zmones isplatina dar po 200 pranesimu su jusu saskaitos numeriu jau
  5 pozicijoje, ir pastariesiems taip pat atsako tik po 5 zmones – tai jau 500lt i saskaita. Toliau sitie 25 zm. daro po 200 patalpinimu su jusu sask.Nr. 4 pozicijoje ir atsako vel 5 zm. – pajamos 2500lt. Toliau sitie 125 zm. patalpinus po 200 pranesinu ir gavus po savo 5 zm. jums duoda 12500lt pajamu (jus 3 pozicijoje) Toliau dar idomiau: sitie 625zm. daro 200 patalpinimu su jusu sask. Nr. 2 pozicijoje, atsako velgi po 5 zm. – tai 62500lt. toliau paskaiciuokite kokie pinigai cia, ir visai nesunkiai uzdirbti. Ar ne ispudingas skaicius? Ir tai tik uz pirmutinius 12 litu. siame biznyje svarbiausia buti saziningam. kitaip nieko nesigaus. Ar jus galite isivaizduoti kiek zmoniu kasdien visame pasaulyje prisijungia prie interneto ir skaito sita straipsni, kaip ir jus dabar skaitote!!!
  Kiekviena diena internete pasirodo nuo 200 iki 500 nauju vartotoju. Ir toliau dideja!!!
  Kokie sansai, kad jie uzsinores pameginti save kokioj nors naujovej??? Ar ysivaizduojate kokios galimybes!!! Su 12lt ir keliomis valandomis internete. Kaip paskleisti informacija internete?
  1. Atidarot paieskos serveri google.com , jei zinote kitokiu paieskos serveriu tai gerai.
  2. Rasom raktini zodi – forumas, skelbimas, naujos grupesa, ir kt.
  3. Paieska suras simtus forumu ir skelbimu skilteliu, kur jus ir galite patalpinti savo straipsni

 13. san diego escorts - 2011 07 25, 22:18

  Outstanding news it is definitely. I?ve been searching for this content.

Leave a reply