Archive for 21 liepos, 2008

Planai: naujos skrydžių kryptys rudeniui, latvių planai skraidyti iš Daugpilio

Iki rudens skrydžių tvarkaraščio įsigliojimo liko trys mėnesiai, bet daugelis Lietuvos rinkos dalyvių kol kas tyli dėl planų rudeniui.

Atviresnė tėra tik „Ryanair”, kurios rudens tvarkaraštis jau pilnai aiškus ir apie jį jau rašiau – skrydžių iš Kauno šiek tiek mažėja (tiesa, dalis jų ir buvo tik sezoniniai).

Paprastai aviakompanijos būna labai aktyvios skelbdamos apie naujas kryptis, o sunkiau sekasi sužinoti tik apie nutraukiamus skrydžius, tuo tarpu šį kartą tyla ir apie planus. „airBaltic” kol kas anonsavo tik kryptį iš Rygos į Tamperę (Suomija), bet jau yra žinoma, jog „airBaltic” nuo rudens tikrai skraidys iš Rygos į Dubajų (Jungtiniai Arabų Emyratai) ir Amsterdamą (Olandija), taip pat tradiciškai atgaivins žiemos sezono kryptį į Hurgadą (Egiptas).

Žinių, jog „airBaltic” plės krypčių iš Vilniaus skaičių nėra. Kompanijos atstovai per žiniasklaidą skundžiasi, jog Vilniaus oro uostas proteguoja „FlyLAL”, tuo tarpu savo rinkodaros komunikaciją akivaizdžiai pasuko kryptimi, jog „skriskite per Rygą”. Strategija visiškai suprantama, žinant, jog Rygos oro uoste „airBaltic” turi šiltnamio sąlygas. Kryptis į Dubajų turėtų pagerinti kompanijos pozicijas atsivežant keleivių iš Vilniaus.

Įdomus sprendimas atidaryti kryptį iš Rygos į Amsterdamą – šia kryptimi į Ryga skraido olandų gigantas „KLM”. Ko gero, „airBaltic” jaučiasi jau tokie stiprūs Rygoje, kad bandytų atiminėti keleivius iš didžiųjų kompanijų, kurios vežasi keleivius į savo hub’us. „FlyLAL” ir „KLM” yra „codeshare” partneriai, o jungiamieji skrydžiai per Amsterdamą yra vienas iš „FlyLAL” privalumų.

„FlyLAL” dabar yra labai užsiėmusi užsakomųjų reisų aptarnavimu – dabar vasarą pervežti keleivius į vasarojimo vietas (Turkija, Graikija, Egiptas, Ispanija, Italija, Kroatija) reikia tikrai daug resursų. Visgi, plečiamas lėktuvų parkas leidžia galvoti, jog rudenį kompanija turėtų padidinti reguliariųjų krypčių skaičių.

Atsigavusiame labai gerame saite „CH-Aviation” pasirodė žinutė, jog „FlyLAL” turėtų nuo rudens atidaryti Vilnius – Budapeštas kryptį. Šia kryptimi skraidyti iš Vilniaus jau buvo bandymų, bet, nelabai sėkmingų. Visgi, vertinčiau, jog ši kryptis turėtų būti labai perspektyvi. „FlyLAL” turi planų vykdyti tranzitą per Vilnių, keleivių pirmiausia atsivežant iš Rygos, todėl tam reikalingos kryptys iš Vilniaus tokios, kokių nėra iš Rygos (kadangi „airBaltic” ir „FlyLAL” kainos iš principo nesiskiria) – Budapešto atvejis būtų tas.

Beje, latviai pradėjo buvusioje karinėje bazėje Daugpilyje statyti civilinį keleivinį oro uostą – statybos darbus tikimąsi baigti 2013-aisiais metais. Tikimąsi, jog iš Daugpilio bus paklausūs skrydžiai į Varšuvą ir Maskvą dėl didelio kiekio tų tautų atstovų Daugpilio regione. Aišku „airBaltic” šį miestą sujungs su Ryga ir vešis tranzitinius keleivius, kaip vežasi iš Liepojos, Ventspilio ir Vilniaus.

Visgi, latvių investicijos į Daugpilio oro uostą yra labai rizikingos. Planuojama, jog parengti oro uostą keleivių vežimui atsieis apie 20 mln. latų – kas yra beveik 100 milijonų litų. Daugpilio oro uosto situacija panaši į Šiaulių oro uosto – buvęs karinis oro uostas turi neblogą lėktuvų kilimo/nusileidimo taką (bet iš esmės kur kas blogesnį nei Šiauliuose). Šiuo metu ten nėra jokios keleivių infrastruktūros, viskas statoma nuo nulio.

Bet – jei latvių investicijos pasiteisins ir Daugpilyje bus keleivių, tai Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerijos strategams su trimis oro uostais (Kauno, Palangos, Šiaulių), kurių kiekvienas infrastruktūra lenkia bet kurį Latvijos (Liepoja, Ventspilis ir būsimasis Daugpilio), liks nusišauti. Nors verkti reikėtų jau vien dėl Rygos-Vilniaus dvikovos rezultatų.

„Tamsos riteris” – naujas IMDb reitingo lyderis

Naršantys „IMDb.com” jau turbūt pastebėjo – po šio savaitgalio pasikeitė „IMDb” geriausiai vertinamų visų laikų filmų TOP-250 lyderis. „Krikštatėvį” aplenkė naujas filmas apie Betmeno nuotykius „Tamsos riteris”.

Šiandien šį filmą „IMDB” vertino jau 46900 žiūrovų ir filmo vidutinis vertinimas yra 9,7. Sudarydamas TOP-250, IMDB taiko specialią reitingavimo metodiką, kuri eliminuoja perdėtai gerą filmo vertinimą filmo rodymo pradžioje – pastebėta tendencija, jog filmui tik pasirodžius, filmą pirmiausiai ima vertinti gerbėjai, o kritikai „atsibunda” vėliau. Todėl jeigu žiūrėsite filmų „TOP-250”, tai filmo „Tamsos riteris” reitingas yra rodomas 9,5.

Kol kas sunku prognozuoti, ar išliks „Tamsos riteris” „IMDb” reitingo lyderiu visiems laikams. Visgi pradiniai vertinimai taip pat būna geresni, negu vėlesni ir, pastebėjau, jog „IMDb” reitingai šiek tiek pakrenta. Toli neieškant pavyzdžio galima atkreipti dėmesį į”WALL·E”, kurio reitingas po pirmojo savaitgalio buvo 9,1, bet dabar nukrito iki 8,8. Kitą vertus, „Krikštatėvio” reitingas yra 9,1, o „Tamsos riterio” 9,7, tai atotrūkis gana solidus …

Filmo dar nemačiau, tai negaliu vertinti – plaukiantys kritikų vertinimai taip pat labai teigiami, bet, pagal juos sakyti, jog „Tamsos riteris” yra geriausias visų laikų filmas negalima – yra ir argumentuotų pastabų filmui.

Aišku, labai geriems žiūrovų reitingams „padeda” ir mėgstamo aktoriaus Heatho Leadgerio mirtis –  „Tamsos riteryje” jis dar spėjo nusifilmuoti ir tai yra paskutinis filmas, kuriame pasirodo jaunas aktorius. Nostalgija ir liūdesys, be abejo, balsuotojus priverčia už tai suteikti vieną kitą papildomą balą.

Įdomu bus pažiūrėti, kaip IMDB reitingas keisis – visgi, vertinant populiarųjį kiną IMDB reitingas yra solidus rodiklis.

„Tamsos riteris” pasiekė ir finansinių rekordų – sumušė geriausio uždarbo per vieną dieną rekordą (67,8 mln. dolerių), geriausio uždarbio per vieną savaitgalį rekordą (155 mln. dolerių), tapo trečiuoju per dvi dienas peržengusiu 100 mln. dolerių ribą.

Bet, manau, jog „Tamsos riteris” Lietuvoje jokių rekordų nesumuš – komiksiniai filmai Lietuvoje taip nemėgstami, jog net geri atsiliepimai filmui nepadės. Lygiai kaip ir fiasko Lietuvoje patyrė „Betmenas: Pradžia” ir „Supermenas: sugrįžimas”, nors kritikų ir žiūrovų atsiliepimai buvo labai geri.

„iPhone 2.0” programinės įrangos apsauga nulaužta

„Apple” sukurtą ir apsaugotą programinę įranga „iPhone 2.0” užtruko nulaužti lygiai devynias dienas – „Apple” programinės įrangos atnaujinimą kartu su „iPhone 3G” išleido liepos 11 dieną, o „iPhone DEV” pasivadinusi grupuotė išleido programą „PwnageTool 2.0”, kurios pagalba gali būti atrakinama „iPhone” programinės įrangos versija 2.0.

Ką tai reiškia vartotojams? Pirmiausia, tie, kurie turėjo įsigiję pirmosios kartos „iPhone”, gali įdiegti ir atrakinti programinės įrangos versiją „2.0”. Pagrindinė naujovė – ir turintieji senuosius telefonus gali diegti papildomas programas iš „AppStore”, naudotis „Exchange” palaikymu ir kitomis naujovėmis, kurios pasirodė programinės įrangos versijoje 2.0.

Pagalbos apie diegimą ieškokite iPhone DEV, „MacOSX.lt”.

Beje, paprastas trick’as, kaip prisijungti prie „Apple” valdomos „AppStore” – tiesiog prijungdami savo account’ą nurodykite, jog jūsų šalis yra Rusija. Parinkus kilmės šalį Rusija, „iTunes Store” leidžia aktyvuoti account’ą ir lietuvišką kreditinę kortelę. Su tokiu account’u negalėsite pirkti muzikos, bet galėsite laisvai siųstis ir diegti nemokamas programas iš „AppStore” arba pirkti iš ten mokamas programas. Tiesa, tai galėsite daryti tik kompiuteryje ir iš kompiuterio įdiegtas programas sinchronizuoti su telefonu. Telefonu jungiantis prie „AppStore” išmetamas pranešimas, jog diegti programas tiesiai telefone gali tik JAV „AppStore” lankytojai.

UPDATE: Ačiū komentatoriui Mariui – „AppStore” telefone neveikia ne dėl to, kad užsiregistravote kaip rusas, o tiesiog dėl to, jog „Apple” nustato jūsų vietą pagal „Localization” – išjunkite „Localization” ir „AppStore” naudotis tiesiai telefone galėsite.